Piotr Krajewski, Michał Mackiewicz, Katarzyna Piłat (2020/4, Artykuły,
The Effects of Policy Mix on the Pollutant Emissions in the United Kingdom
Artykuł ukazuje skutki ekologiczne kombinacji polityki budżetowej i pieniężnej stosowanej do pobudzenia gospodarki w trakcie cykli koniunkturalnych. Jest to ważna kwestia zwłaszcza podczas kryzysu i w okresie pokryzysowym, kiedy rządy i banki centralne szukają nowej kombinacji polityki budżetowej i pieniężnej. Autorzy przeprowadzają analizę empiryczną opartą na dynamicznym modelu (...)
Agnieszka Domańska (2020/3, Artykuły,
Efekty pobudzania i wypierania inwestycji publicznych w polsce i portugalii: studium porównawcze
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej wpływu wydatków publicznych o charakterze inwestycyjnym gospodarkę Polski i Portugalii w latach 1997–2017. W teorii ekonomii istnieją rozbieżne opinie co do wpływu ekspansywnej polityki fiskalnej na wzrost gospodarczy. Bezpośredni i pośredni wpływ rosnących wydatków rządowych na gospodarkę jest jednym z węzłowych pytań w ocenie (...)
Grzegorz W. Kołodko (2020/2, Artykuły,
Ekonomia nowego pragmatyzmu: tożsamość, cele, metoda
Współczesna myśl ekonomiczna nie radzi sobie zadowalająco ze swymi zadaniami: nie wyjaśnia w sposób w pełni satysfakcjonujący rzeczywistości społeczno-gospodarczej, ani nie proponuje skutecznych metod rozwiązania ważnych problemów, zwłaszcza na szczeblu makroekonomicznym – w gospodarce narodowej oraz megaekonomicznym – w gospodarce światowej. Nowy pragmatyzm to zarys heterodoksyjnej (...)
Anna Nicińska (2020/1, Artykuły,
Wsparcie niefinansowe starszego pokolenia w polskich rodzinach
Artykuł analizuje wsparcie niepieniężne udzielane osobom starszym w Polsce i innych krajach Europy w celu poznania kluczowych zależności między strukturą rodzin a tym wsparciem oraz diagnozy wyzwań, jakie w tym zakresie mogą czekać populację Polski w nieodległej przyszłości. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych z badania ankietowego Survey on Health, Ageing and Retirement in (...)
Piotr Krajewski (2019/3, Artykuły,
Dekompozycja oddziaływania wydatków rządowych na PKB w Polsce
Za pomocą strukturalnego modelu wektorowej autoregresji SVAR porównano skuteczność różnych kategorii wydatków rządowych w stymulowaniu koniunktury w gospodarce polskiej. Analiza empiryczna została wykonana na danych kwartalnych z okresu 2002–2017. Wyniki badania empirycznego pokazują, że zgodnie z przesłankami teoretycznymi spośród analizowanych kategorii budżetowych najsilniej i (...)
Łukasz Cywiński, Robert Pater (2019/2, Artykuły,
Optimal Size of the Public Sector in Poland in Terms of Employment
Artykuł stanowi wkład do literatury dotyczącej optymalnej wielkości sektora publicznego. Autorzy proponują szersze podejście do analizy wielkości sektora publicznego za pomocą udziału w wartości brutto środków trwałych i udziału w zatrudnieniu. W artykule brane są pod uwagę miary zakumulowanego kapitału i pracy. W przeciwieństwie do większości badań, które oparte są na miernikach wydatków (...)
Jerzy Osiatyński (2016/3, Artykuły,
Quo vadis euro – Unio? Perspektywa ekonomii postkeynesowskiej
Strategia przyjęta przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy po wybuchu globalnego kryzysu ma na celu stworzenie nowych, trwałych fundamentów wzrostu gospodarczego dla krajów członkowskich strefy euro i całej Unii Europejskiej, przy pełnym zatrudnieniu i dynamice produkcji odpowiadającej produktowi potencjalnemu. U podstaw tej strategii leży (...)
Urszula Markowska-Przybyła (2015/5, Artykuły,
Zastosowanie ujęcia funkcjonalnego do oceny zasobów kapitału społecznego w Polsce
Pojęcie kapitału społecznego jest szeroko używane (a czasem nawet nadużywane), choć jest ono mgliste i niedookreślone, i ciągle rozumiane tylko intuicyjnie. Niemniej jednak kapitał społeczny jest powszechnie uznawany za ważny czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego. Główną przeszkodą w wykorzystaniu tej koncepcji w badaniach empirycznych są trudności w identyfikacji i pomiarze zasobów (...)
Michał Konopczyński (2014/6, Artykuły,
Wpływ podatków i kapitału ludzkiego na wzrost gospodarczy na przykładzie Polski
Autor bada – za pomocą modelu ekonometrycznego – zależności między stawkami podatków oraz prywatnymi i publicznymi wydatkami na edukację a stopą wzrostu PKB w długim okresie. Wykazuje, że podatki dochodowe i konsumpcyjne ograniczają wzrost gospodarczy, przy czym podatki dochodowe bardziej niż konsumpcyjne. Na podstawie danych o gospodarce Polski w latach 2000-2011 autor wykazuje, że wzrost (...)
Izabela Bludnik (2014/1, Artykuły,
Racjonowanie kredytu w ujęciu neokeynesizmu i postkeynesizmu
Zarówno neokeynesizm jak i postkeynesizm od wielu lat starają się zgłębić problem racjonowania kredytu, który oznacza, że rynek nie zaspokaja w pełni zgłaszanego przez prywatne podmioty popytu na pieniądz. Każde z podejść oferuje oryginalny wkład w analizę zachowań na rynkach finansowych, ale jednocześnie dokonania te oparte są na diametralnie odmiennych podstawach analitycznych. Wizja (...)
Stanisława Golinowska (2013/6, Artykuły,
Kontrowersje wokół ekonomii w ochronie zdrowia i reformy systemu ochrony zdrowia
Artykuł przedstawia podstawowe dylematy ‘odwiecznej’ debaty o roli rynku i państwa w ochronie zdrowia w nawiązaniu do pakietu ustaw zdrowotnych przyjętych w Polsce w latach 2010-2011, zwiększających udział prywatnej własności i komercyjnych zasad w funkcjonowaniu placówek zdrowotnych. Przypomina teoretyczne tezy z jednej strony o zawodności rynku, a z drugiej o zawodności państwa w (...)
Marcin Krawczyk (2009/5, Artykuły,
Deficyt budżetu państwa i aktywność gospodarcza
Polityka fiskalna, która jest prowadzona za pomocą deficytu budżetowego budzi emocje, bo zdanie ekonomistów na jej temat jest podzielone. Ekonomiści dyskutują o tym, czy zwiększenie deficytu przyczyni się do pobudzenia aktywności gospodarczej.
Deficyt może powstać w wyniku zwiększenia zakupów państwa. Dyskusja toczy się wokół tego, czy zmiany wielkości zatrudnienia, produkcji oraz cen będą (...)
";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++)
{
$wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc();
}
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenaprom = stripslashes($wiersz2['cenaprom']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
| ";
$zapytanie2 = "select * from ksiazki where isbn > 99999999 and isbn != '".$isbn."' and wyczerpany = '0' and oferta_specjalna = '0'";
$wynik2 = $dba->query($zapytanie2);
$ile2 = $wynik2->num_rows;
$rmax = rand(1, $ile2);
for ($i = 1; $i <= $rmax; $i++){ $wiersz2 = $wynik2->fetch_assoc(); }
$isbn = stripslashes($wiersz2['isbn']);
$tytul = stripslashes($wiersz2['tytul']);
$autor = stripslashes($wiersz2['autor']);
$cenadet = stripslashes($wiersz2['cenadet']);
$cenapdf = stripslashes($wiersz2['cenapdf']);
$strony = stripslashes($wiersz2['liczbastron']);
$oprawa = stripslashes($wiersz2['oprawa']);
echo "
|