Wyniki

Znaleziono 9 wyników wyszukiwania hasła: rolnictwo

Andrzej Czyżewski, Ryszard Kata, Anna Matuszczak (2022/1, Artykuły, s. 41)

Wydatki budżetów rolnych polski w kontekście wybranych relacji makroekonomicznych

W artykule dokonano analizy dynamiki i struktury wydatków na rolnictwo w budżetach Polski w latach 1995–2020, co jest podstawą rozważań na temat relacji między wydatkami budżetowymi na rolnictwo a dynamiką PKB i dynamiką budżetu państwa ogółem. Analizie poddano zarówno wielkości nominalne, jak i urealnione o wskaźnik inflacji CPI. W okresie przedakcesyjnym (1995–2003) realne wydatki na (...)


Andrzej Czyżewski, Ryszard Kata, Anna Matuszczak (2020/6, Artykuły, s. 781)

Wpływ wydatków budżetowych na zmiany strukturalne i dochody w rolnictwie w warunkach funkcjonowania w Polsce instrumentów WPR

Wydatki budżetowe na rolnictwo stanowią narzędzie realizacji celów polityki rolnej. Na wydatki budżetu rolnego Polski składają się środki krajowe oraz środki europejskie. W kontekście dyskusji na temat modyfikacji wspólnej polityki rolnej na lata 2021–2027 dokonano oceny dotychczasowych efektów alokacyjnych, redystrybucyjnych i stabilizacyjnych wydatków budżetowych na rolnictwo, od momentu (...)


Bogdan Klepacki (2019/6, Recenzje i omówienia, s. 781)

Andrzej Czyżewski, Jakub Staniszewski: rolnictwo Unii Europejskiej w procesie zrównoważonej intensyfikacji


Łukasz Cywiński, Robert Pater (2019/2, Artykuły, s. 194)

Optimal Size of the Public Sector in Poland in Terms of Employment

Artykuł stanowi wkład do literatury dotyczącej optymalnej wielkości sektora publicznego. Autorzy proponują szersze podejście do analizy wielkości sektora publicznego za pomocą udziału w wartości brutto środków trwałych i udziału w zatrudnieniu. W artykule brane są pod uwagę miary zakumulowanego kapitału i pracy. W przeciwieństwie do większości badań, które oparte są na miernikach wydatków (...)


Andrzej Czyżewski, Ryszard Kata, Anna Matuszczak (2019/1, Artykuły, s. 45)

Wpływ krajowych i unijnych wydatków budżetowych na alokację czynników produkcji w polskim rolnictwie

Wydatki budżetowe są głównym instrumentem realizacji funkcji alokacyjnej finansów publicznych w odniesieniu do rolnictwa i rozwoju wsi, gdyż oddziałują na zasoby rolnictwa i procesy społeczno-gospodarcze zachodzące na wsi. Celem artykułu było określenie wpływu wydatków budżetowych na alokację czynników produkcji, tj. ziemi, pracy i kapitału w polskim rolnictwie w latach 1995–2016. W (...)


Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2017/6, Artykuły, s. 675) OPEN ACCESS

Nowe uwarunkowania ekonomiczne wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej

Celem artykułu jest ocena ewolucji wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej w kontekście paradygmatów industrialnego i trwale równoważonego rozwoju jako opcji alternatywnych, które są odzwierciedleniem neoliberalnego vs instytucjonalnego modelu gospodarki. Autorzy próbują ocenić różne instrumenty tej polityki w następujących obszarach: 1) uzasadnienie wsparcia finansowego dla (...)


Bazyli Czyżewski, Anna Matuszczak (2016/5, Artykuły, s. 674) OPEN ACCESS

Interwencjonizm rolny: pogoń za rentą a wybór publiczny lub korygowanie rynku

Powszechnie uważa się, że interwencjonizm rolny jest wypłacaniem rent politycznych na rzecz rolników. Autorzy próbują pokazać, że koncepcja renty politycznej znana z teorii rent-seeking nie jest adekwatna do oceny polityki rolnej. Kwalifi kacja całości subsydiów dla rolnictwa jako rent politycznych jest nieuzasadniona, ponieważ część z nich stanowi płatność za dobra publiczne lub (...)


Andrzej Czyżewski, Piotr Kułyk (2015/5, Artykuły, s. 595)

Współczesne ujęcie kwestii rolnej a poglądy Aleksandra Czajanowa i Władysława Grabskiego

W artykule przedstawiono koncepcję kwestii rolnej i ewolucję poglądów na temat jej źródeł i sposobów rozwiązywania. Jedno z pierwotnych i ważniejszych ujęć tego problemu można odnaleźć w pracach Aleksandra Czajanowa oraz Władysława Grabskiego, a także innych współczesnych im autorów. Zwracali oni uwagę na ograniczenia w zakresie przemian strukturalnych w rolnictwie i specyfikę relacji (...)


Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2009/4, Artykuły, s. 431)

Zmiany mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej UE a oczekiwania Polski

Zakończony w listopadzie 2008 r. średniookresowy przegląd Wspólnej Polityki Rolnej UE, tzw. „Health Check” zawiera wiele rozwiązań związanych z dalszym funkcjonowaniem WPR, których celem ma być uporządkowanie i uproszczenie mechanizmów wsparcia rolnictwa unijnego. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych kierunków zmian mechanizmów wparcia rolnictwa UE, uzgodnionych w ramach (...)




....