Wyniki

Znaleziono 7 wyników wyszukiwania hasła: kontrakt

Hilal Abacı (2021/2, Miscellanea, s. 279)

Wpływ projektów dofinsowanych przez UE na rozbudowę potencjału instytucjonalnego i rozwój regionalny w Turcji (przypadek regionu tr82 według NUTS-2)

Korzystając od 1963 r. z pomocy finansowej Unii Europejskiej, Turcja otrzymała w latach 2014–2020 wsparcie finansowe w ramach programu pomocy przedakcesyjnej (IPAT), przeznaczone dla krajów kandydujących do wejścia do Unii oraz potencjalnych kandydatów. Do 2016 r. zrealizowanych zostało w Turcji 3687 projektów korzystających z dofinansowania UE, uruchamianych za pośrednictwem Centralnego (...)


Błażej Kiermasz, Mikołaj Kszczotek (2020/3, Miscellanea, s. 468)

Indeks VIX – zabezpieczenie czy zagrożenie? Konsekwencje finansjalizacji „wskaźnika strachu"

Indeks VIX jest popularnym wskaźnikiem wykorzystywanym przez analityków i ekonomistów do pomiaru poziomu „strachu” wśród inwestorów. Celem artykułu jest wykazanie, że jego informacyjna rola została zaburzona. Autorzy założyli, że stosowanie na dużą skalę strategii sprzedawania zmienności może powodować silne fluktuacje indeksu VIX, które będą spowodowane czynnikami technicznymi (...)


Adam Noga (2017/1, Laureaci Nagrody Nobla, s. 84) OPEN ACCESS

Kontrakty jako narzędzia regulowania zachowań ekonomicznych – propozycje Olivera Harta i Bengta Holmströma


Juliusz Jabłecki, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Sakowski, Robert Ślepaczuk, Piotr Wójcik (2015/6, Artykuły, s. 830)

Instrumenty pochodne na zmienność – nowa klasa aktywów finansowych

Celem artykułu jest przedstawienie dwóch głównych instrumentów pochodnych na zmienność (kontrakty futures i swapy wariancji) jako nowej klasy aktywów i ich analiza z punktu widzenia optymalizacji portfela inwestora. Wykorzystując dane z rynku USA autorzy dowodzą, że zarówno dodanie krótkiej, jak i długiej ekspozycji na zmienność do portfela może istotnie poprawić jego efektywność (zwiększyć (...)


Urszula Ziarko-Siwek (2013/1, Artykuły, s. 71)

Efekt ogłoszeń jako wyraz przejrzystości polityki pieniężnej

Artykuł ma na celu przedstawienie wyników badań dotyczących efektu ogłoszeń na rynku polskim w zakresie decyzji podejmowanych i ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przeprowadzona analiza obejmowała okres od 1999 roku, kiedy to wdrożono w Polsce strategię BCI oraz zaczęto przywiązywać coraz większą uwagę do prowadzenia odpowiedniej polityki komunikacyjnej pomiędzy bankiem centralnym (...)


Adam Zaremba (2011/1, Miscellanea, s. 85)

Przyczyny malejącej zyskowności funduszy kontraktów terminowych


Andrzej Sławiński (2010/2, Artykuły, s. 145)

Wpływ globalnego kryzysu bankowego na bankowość centralną

Skala obecnego globalnego kryzysu bankowego była dla banków centralnych zaskoczeniem, ponieważ główną przyczyną jego wybuchu były straty banków poniesione w nowych obszarach ich działalności, które nie były objęte nadzorem. Spowodowało to, że władze monetarne nie miały informacji o skali rosnącego ryzyka systemowego. Dodatkowo, same banki nie zdawały sobie sprawy w wielkości podejmowanego (...)




....