Wioletta Mierzejewska (2021/5, Artykuły,
konkurencja wewnątrzorganizacyjna w grupach kapitałowych
Grupy kapitałowe jako jedna z form koncentracji kapitału zaczęły pojawiać się w rozwiniętych gospodarkach od końca XIX wieku w wyniku ekspansji geograficznej, dywersyfikacji i rozwoju przedsiębiorstw stymulowanego industrializacją. Obecnie odpowiadają za istotną część wartości dodanej w gospodarce. W kontekście instytucjonalnej regulacji transakcji grupy kapitałowe są uznawane za strukturę (...)
Elżbieta Rychłowska-Musiał (2017/4, Artykuły,
Opcje realne na rynku konkurencyjnym – gry opcyjne
Wiele międzynarodowych korporacji stosuje aparat opcji realnych przy wycenie projektów inwestycyjnych, jednak zakres tego wykorzystania w praktyce gospodarczej pozostaje poniżej oczekiwań. Celem artykułu jest wskazanie przesłanek, które mogą być przyczyną ograniczonego zastosowania koncepcji opcji realnych do wyceny inwestycji obarczonych ryzykiem przez firmy działające na rynku (...)
Elżbieta Rychłowska-Musiał (2011/6, Artykuły,
konkurencja na rynku a strategia realizacji i finansowania projektu inwestycyjnego
Wybór optymalnego momentu realizacji inwestycji ma dla jej powodzenia istotne znaczenie. Odkładanie go w czasie może być dla inwestora źródłem wymiernych korzyści finansowych, może jednak także zwiększyć ryzyko wyeliminowania firmy przez konkurencję. Autorka rozważa sytuację spółki, która działając na rynku konkurencyjnym dokonuje wyboru optymalnego momentu realizacji danego projektu (...)
Jan Fałkowski (2011/1, Artykuły,
konkurencja między partiami politycznymi a polityka gospodarcza
Niniejsze opracowanie stanowi próbę zarysu spojrzenia ekonomistów na zależności zachodzące pomiędzy poziomem konkurencji między partiami politycznymi a polityką gospodarczą. W pierwszej części pracy, w nawiązaniu do osiągnięć nowej ekonomii instytucjonalnej oraz nowej ekonomii politycznej, zaprezentowano przyczyny, dla których konkurencja polityczna znalazła się w kręgu zainteresowań (...)
Włodzimierz Szpringer (2010/3, Artykuły,
Ekonomiczne teorie regulacji konkurencji
Artykuł analizuje znaczenie wzmocnienia podejścia ekonomicznego w prawie konkurencji. Dotyczy to w szczególności rynków technologii IT i komunikacji elektronicznej, których określanie nie uwzględnia dynamiki innowacji. W centrum uwagi są rozwiązania dotyczące urządzeń kluczowych, granic narzucania licencji, zbiorowej dominacji rynkowej, transakcji wiązanych, kartelizacji i koncentracji, a (...)
Marcin Piątkowski (2009/6, Miscellanea,
Międzynarodowa konkurencja podatkowa i jej implikacje dla Europy Środkowo-Wschodniej
Barbara Jankowska (2009/1, Artykuły,
Rzeczywistość gospodarek rynkowych pokazuje, że działaniu mechanizmu cenowego, które uwidacznia się w znacznej mierze poprzez dokonujący się wśród firm proces rywalizacji, towarzyszy kreowanie powiązań kooperacyjnych między konkurentami. Ten szczególny typ relacji między uczestnikami gry rynkowej jest określany mianem koopetycji bądź kooperencji. Autorka przedstawia koopetycję jako sposób (...)
Władysław Świtalski (2008/2, Artykuły,
Czy kategoria jakości jest ważna w ekonomii?
Michał Brzoza-Brzezina, Jacek Socha (2007/4, Artykuły,
Sztywność nominalnych wynagrodzeń oraz jej wpływ na politykę pieniężną
Aby przetestować hipotezę sztywność płac nominalnych w dół w Polsce, wykorzystaliśmy dane z sondażu średnich i dużych przedsiębiorstw. Odkryliśmy względnie słabe wsparcie zniżkowej sztywności płac podczas analizy średniej całkowitej kompensacji w przedsiębiorstwie. Jednakże, ponieważ ten wynik może mieć wpływ na rotację pracy, proponujemy metodę eliminacji jego oddziaływania. Okazuje się (...)
Marian Gorynia, Barbara Jankowska (2007/3, Artykuły,
Koncepcja klasterów jako sposób regulacji zachowań podmiotów gospodarczych
W rozwiniętych gospodarkach rynkowych wykorzystanie "mechanizmu cenowego" jest wspierane przez działania różnych instrumentów instytucjonalnych i środków, które raczej wspierają i uzupełniają rolę regulacyjną neoklasycznego systemu cen niż ograniczają wpływ rynku. Specyficzną formą wzajemnych stosunków konkurencyjnych i kooperacyjnych jest koncepcja klastrów. Artykuł stara się (...)