Grzegorz W. Kołodko (2020/2, Artykuły,
Ekonomia nowego pragmatyzmu: tożsamość, cele, metoda
Współczesna myśl ekonomiczna nie radzi sobie zadowalająco ze swymi zadaniami: nie wyjaśnia w sposób w pełni satysfakcjonujący rzeczywistości społeczno-gospodarczej, ani nie proponuje skutecznych metod rozwiązania ważnych problemów, zwłaszcza na szczeblu makroekonomicznym – w gospodarce narodowej oraz megaekonomicznym – w gospodarce światowej. Nowy pragmatyzm to zarys heterodoksyjnej (...)
Maciej Bałtowski (2018/5, Recenzje i omówienia,
Maciej Bałtowski (2015/5, Artykuły,
Ewolucja ekonomii a nowy pragmatyzm Grzegorza W. Kołodki
Artykuł nawiązuje do tekstu G.W. Kołodki („Ekonomista” 2014, nr 3) i polemiki z nim autorstwa A. Matysiaka („Ekonomista” 2015, nr 2). Autor uważa, że polemika A. Matysiaka nie uwzględnia należycie tego, co w dorobku Kołodki wydaje się najciekawsze i najważniejsze, tj. nowatorskiego spojrzenia na ekonomię i jej współczesne cele. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej (...)
Grzegorz W. Kołodko (2014/2, Artykuły,
Nowy Pragmatyzm, czyli ekonomia i polityka dla przyszłości
Ekonomia jest nie tylko sposobem interpretowania przeszłości i analizowania teraźniejszości, ale musi być też instrumentem odczytywania i kształtowania przyszłości. Z jednej strony pokazywać powinna bieg nieuniknionych przyszłych procesów społeczno-gospodarczych oraz ich styków z kulturą i technologią, z polityką i środowiskiem, do których trzeba odpowiednio i zawczasu się przygotowywać. Z (...)
|
|