Wyniki

Znaleziono 4 wyników wyszukiwania hasła: Adam Lipowski

Adam Lipowski (2017/6, Artykuły, s. 619) OPEN ACCESS

Problemy z pomiarem PKB w gospodarce usługowo-cyfrowej: implikacje dla polityki prowzrostowej

Artykuł ma dwa cele: poznawczy i teoretyczny. Celem poznawczym jest określenie wpływu niedokładnych i kontrowersyjnych metod pomiaru rzeczywistego i potencjalnego PKB na prowzrostową politykę fiskalną i innowacyjną. Celem teoretycznym jest krytyczna ocena teoretycznych (postkeynesowskich i endogenicznych) podstaw prowzrostowych wydatków budżetowych. Jeśli chodzi o cel pierwszy, autor (...)


Adam Lipowski (2014/6, Artykuły, s. 795)

Czy w gospodarce usług możliwa jest nieuznaniowa aktywna polityka makroekonomiczna?

Przedmiotem artykułu jest aktywna polityka makroekonomiczna (APM) fiskalna i pieniężna – w wersjach podażowej i popytowej. Głównym celem polityki podażowej jest stymulowanie wzrostu zdolności produkcyjnej gospodarki, zaś głównym celem polityki popytowej jest pełne wykorzystanie tej zdolności. Polityka APM jest nieuznaniowa (niearbitralna), gdy można trafnie wyznaczyć jej cel operacyjny (...)


Adam Lipowski (2008/3, Artykuły, s. 293)

Modele rywalizacji firm o wydatki nabywców

Autor przedstawia model rywalizacji wśród firm, który stanowi nową teoretyczną koncepcję w mikroekonomii. Korzystając z tego modelu można opisać związek przyczynowy pomiędzy konkurencją i długoterminową dynamiką konkurencyjności produkcji. Dział ten jest nieobecny w modelach konkurencji opartych na równowadze. Autor buduje swój model na dwa, odmienne od tradycyjnych metod, założenia: 1 (...)


Adam Lipowski (2007/6, Artykuły, s. 891)

Polityka gospodarcza jako instrument marketingu politycznego

W ramach schematu analitycznego marketingu politycznego w gospodarce, partie w realizacji celu strategicznego instrumentalnie traktują politykę mikrostrukturalną. Największe znaczenie ma tu postępowanie partii rządzącej w warunkach groźby utraty władzy jeszcze przed wyborami. W dążeniu do utrzymania się u władzy partia ta stara się dostosowywać politykę mikrostrukturalną do bieżących zmian (...)




....