Wyniki

Znaleziono 26 wyników wyszukiwania hasła: efektywność

Jan Marek Sztaudynger, Jan Jacek Sztaudynger (2022/1, Artykuły, s. 23)

Wpływ wąskich gardeł podażowych na efektywność inwestycji

W artykule badany jest wpływ inwestycji w kapitale fizycznym na wzrost gospodarczy. Autorzy próbują pokazać, w jakim stopniu zależy to od ograniczeń podażowych (braku równowagi) występujących przed podjęciem inwestycji i przez nią eliminowanych. Im ciaśniejsze jest wąskie gardło podażowe i im mocniej hamuje ono wzrost gospodarczy, tym większy będzie wzrost produkcji wynikający z danej (...)


Bartłomiej Lisicki (2021/3, Artykuły, s. 397)

Utrata wartości aktywów a kształtowanie kursów akcji polskich spółek sektora energetycznego

Celem niniejszego opracowania była próba określenia wpływu pojawiających się w latach 2013–2018 odpisów z tytułu utraty wartości aktywów na wycenę rynkową emitentów notowanych na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych w subindeksie sektorowym WIG-Energia w krótkim horyzoncie czasu. Wykorzystano w tym celu metodykę analizy zdarzeń. Metoda bazująca na nadwyżkowych stopach zwrotu pozwala (...)


Aldona Mrówczyńska-Kamińska, Ewelina Szuba-Barańska, Walenty Poczta (2021/1, Artykuły, s. 87)

Wyniki produkcyjne oraz efektywność agrobiznesu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Celem artykułu jest przedstawienie zmian w uzyskiwanych wynikach produkcyjnych i dochodowych agrobiznesu oraz efektywności produkcji w tym sektorze gospodarki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW). Dodatkowo zbadano, czy przeobrażenia obserwowane w agrobiznesie tych krajów przyczyniają się do zmniejszenia dystansu rozwojowego do państw UE-15. Podstawową metodą badawczą była analiza (...)


Lenka Přečková, Iveta Palečková (2020/6, Artykuły, s. 862)

Ocena efektywności technicznej firm ubezpieczeniowych w krajach grupy wyszehradzkiej

Celem artykułu jest oszacowanie i ocena efektywności technicznej firm ubezpieczeniowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej w okresie 2009–2016. Ocena ta została dokonana na podstawie analizy przeprowadzonej metodą DEA. Sektor ubezpieczeniowy w tych krajach podlegał znacznym zmianom w badanym okresie. Wyniki analizy wskazują, że okresie tym średnia efektywność firm ubezpieczeniowych wynosiła (...)


Ewa Łętowska (2020/2, Artykuły, s. 270)

Prawo jako listek figowy albo etykieta

Esej omawia rozbieżności między literalnie rozumianym tekstem prawa i znaczeniem mu przypisywanym w różnych dyskursach interpretacyjnych; podkreśla też nieświadomość części uczestników dyskursu co do istnienia tych rozbieżności oraz próby manipulowania tą rozbieżnością w celach gospodarczych (maksymalizacja zysku, „wojny interpretacyjne”). Porusza również problem efektywności ochrony (...)


Grzegorz W. Kołodko (2020/2, Artykuły, s. 185)

Ekonomia nowego pragmatyzmu: tożsamość, cele, metoda

Współczesna myśl ekonomiczna nie radzi sobie zadowalająco ze swymi zadaniami: nie wyjaśnia w sposób w pełni satysfakcjonujący rzeczywistości społeczno-gospodarczej, ani nie proponuje skutecznych metod rozwiązania ważnych problemów, zwłaszcza na szczeblu makroekonomicznym – w gospodarce narodowej oraz megaekonomicznym – w gospodarce światowej. Nowy pragmatyzm to zarys heterodoksyjnej (...)


Jerzy Hausner (2020/2, Artykuły, s. 171)

Ekonomia i społeczne imaginarium

Stare teorie i idee gospodarcze nie pasują do nowej rzeczywistości. Na ich podstawie nie można kształtować odpowiedniej polityki gospodarczej. Współcześnie zawodzi model gospodarowania, w którym efektywność tak góruje nad produktywnością, że ją osłabia i ruguje. Trzeba w ekonomii odbudować i ożywić tradycję jej zakorzenienia w filozofii moralnej. Ekonomia nie może koncentrować uwagi tylko (...)


Łukasz Cywiński, Robert Pater (2019/2, Artykuły, s. 194)

Optimal Size of the Public Sector in Poland in Terms of Employment

Artykuł stanowi wkład do literatury dotyczącej optymalnej wielkości sektora publicznego. Autorzy proponują szersze podejście do analizy wielkości sektora publicznego za pomocą udziału w wartości brutto środków trwałych i udziału w zatrudnieniu. W artykule brane są pod uwagę miary zakumulowanego kapitału i pracy. W przeciwieństwie do większości badań, które oparte są na miernikach wydatków (...)


Maciej Bałtowski, Grzegorz Kwiatkowski (2019/1, Artykuły, s. 21)

Miejsce przedsiębiorstw państwowych we współczesnej gospodarce – Polska na tle świata

Celem artykułu jest teoretyczna i empiryczna analiza nowego, ważnego fenomenu współczesnej gospodarki w skali globalnej, tj. wzrostu zakresu oraz znaczenia przedsiębiorstw państwowych. Szczególną uwagę poświęcono roli przedsiębiorstw państwowych w polskiej gospodarce rozpatrywanej na tle tendencji ogólnoświatowych. Autorzy omawiajają najpierw problemy metodologiczne związane z (...)


Artur Wyszyński (2017/3, Artykuły, s. 294)

Efektywność klubów piłkarskich w Polsce

Celem badania było porównanie i ocena efektywności technicznej dwóch grup klubów piłkarskich o odmiennej formie prawnej w Polsce, które w sezonach 2013/2014 i 2014/2015 rozgrywały mecze w I lidze piłki nożnej. Do pierwszej grupy zaliczono kluby funkcjonujące jako stowarzyszenia, do drugiej spółki akcyjne. Do określenia efektywności technicznej dwóch grup klubów zastosowano dwa modele metody (...)


Benedykt Puczkowski (2017/2, Artykuły, s. 175)

Kultura pracowników a efektywność ekonomiczna

Związki kultury z gospodarką są dosyć dobrze rozpoznane. Istniejąca literatura potwierdza ścisłą zależność miedzy poziomem i rodzajem kultury społecznej i indywidualnej a poziomem i wzrostem efektywności ekonomicznej. Artykuł przedstawia wyniki badania ankietowego, w którym respondenci wskazywali różne efekty kulturowe charakteryzujące pracowników, które rzutują na ich efektywność (...)


Paweł Gajewski (2016/4, Artykuły, s. 501)

Regionalne krzywe Phillipsa w Polsce a efektywność polityki pieniężnej

Celem artykułu jest pokazanie związku między stopą bezrobocia na poziomie regionalnym a agregatową stopą inflacji na poziomie ogólnokrajowym. W części teoretycznej omówiono różne koncepcje krótkookresowej krzywej Phillipsa i ich znaczenie dla polityki pieniężnej. W części empirycznej podjęto próbę estymacji nieliniowych, krótkookresowych krzywych Phillipsa w polskich województwach. Wyniki (...)


Adam P. Balcerzak, Michał Bernard Pietrzak (2016/3, Artykuły, s. 312)

Efektywność instytucjonalna krajów Unii Europejskiej

Artykuł jest poświęcony ewaluacji efektywności systemów instytucjonalnych krajów Unii Europejskiej w kontekście przemian gospodarczych prowadzących do powstania globalnej gospodarki wiedzy. Analiza teoretyczna odwołuje się do propozycji analitycznych nowej ekonomii instytucjonalnej ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii kosztów transakcyjnych. W badaniu empirycznym zostały postawione dwa (...)


Juliusz Jabłecki, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Sakowski, Robert Ślepaczuk, Piotr Wójcik (2015/6, Artykuły, s. 830)

Instrumenty pochodne na zmienność – nowa klasa aktywów finansowych

Celem artykułu jest przedstawienie dwóch głównych instrumentów pochodnych na zmienność (kontrakty futures i swapy wariancji) jako nowej klasy aktywów i ich analiza z punktu widzenia optymalizacji portfela inwestora. Wykorzystując dane z rynku USA autorzy dowodzą, że zarówno dodanie krótkiej, jak i długiej ekspozycji na zmienność do portfela może istotnie poprawić jego efektywność (zwiększyć (...)


Stanisław Urbański, Jacek Leśkow (2015/4, Miscellanea, s. 515)

Multifactor-efficiency of the Fama-French Portfolios Formed on the Warsaw Stock Exchange: Bootstrap Method Application (Wieloczynnikowa efektywność portfeli Famy-Frencha formowanych na GPW w Warszawie: zastosowanie metod Bootstrap)

Artykuł przedstawia bootstrapową ocenę wieloczynnikowej efektywności portfeli Famy-Frencha formowanych na polskim rynku akcji. Zastosowane metody oceniają charakter zmian stóp zwrotu w zależności od zmian czynników Famy-Frencha. Wektory ryzyka i premii za ryzyko oszacowano w okresie 1995–2010 oraz dwóch podokresach. Zastosowanie modelu Famy-Frencha do budowy portfeli inwestycyjnych pozwala (...)


Karolina Konopczak, Aleksander Welfe (2015/4, Artykuły, s. 463)

Efekt Balassy-Samuelsona i mechanizmy jego absorpcji

Efekt Balassy-Samuelsona i efektywność potencjalnych kanałów jego absorpcji wymagają pogłębionych analiz, w szczególności w odniesieniu do tzw. krajów doganiających, które w perspektywie przystąpią do unii walutowej. Analiza przeprowadzona w artykule pozwoliła ocenić skalę presji infl acyjnej wynikającej z procesu konwergencji realnej i na tej podstawie sformułować wnioski dotyczące ryzyka (...)


Sławomir Kuźmar, Michał Pilc (2015/1, Artykuły, s. 43)

The Impact of Labor Market Institutions on Labor Market Performance in Transition Countries

Celem artykułu jest przeanalizowanie wpływu różnych instytucji rynku pracy na efektywność tego rynku w 25 krajach postsocjalistycznych w okresie transformacji systemowej i ustalenie, czy wpływ ten był taki sam jak w krajach UE-15. Zebrane dane wskazują, że instytucje rynku pracy w krajach transformacji (zwłaszcza w WNP) zapewniają raczej wyższy stopień elastyczności rynku pracy niż kraje UE (...)


Marcin Woźniak (2015/1, Artykuły, s. 15)

Aktywne programy rynku pracy: szacunki funkcji dopasowań dla Polski z wykorzystaniem danych regionalnych

Artykuł podejmuje próbę oceny efektów aktywnych programów rynku pracy (ALMP) w Polsce. Analiza obejmuje okres od 1 kw. 2006 r. do 4 kw. 2012 r. Aby ocenić efektywność tych programów, dokonano estymacji funkcji dopasowań i zbadano wpływ programów szkoleniowych i stażowych na proces łączenia uczestników rynku pracy i na stopę bezrobocia. W tym celu oszacowano dynamiczne modele ekonometryczne (...)


Marian Gorynia, Piotr Trąpczyński (2014/5, Artykuły, s. 663)

Determinanty efektywności zagranicznych inwestycji bezpośrednich – przegląd wyników badań

Celem artykułu jest identyfikacja kluczowych determinant efektywności zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB) jako zaawansowanej formy zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw. Autorzy dokonują przeglądu wyników dotychczasowych badań poświęconych wynikom zagranicznych filii, wyróżniając cztery grupy czynników określających ich efektywność: formy ZIB, uwarunkowania zasobowe, cechy krajów (...)


Aneta Hryckiewicz, Małgorzata Pawłowska (2014/4, Artykuły, s. 517)

Zmiany w nadzorze finansowym oraz ich wpływ na system finansowy w krajach UE

Celem artykułu jest ocena modeli nadzoru finansowego istniejących na świecie oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy obecne zmiany, jakie mają miejsce w nadzorze nad rynkiem finansowym, będą w stanie poprawić efektywność nadzoru oraz ograniczyć konsekwencje następnych kryzysów. Artykuł zawiera dwa interesujące wnioski. Po pierwsze, nie istnieje jeden optymalny model nadzoru finansowego (...)


Radosław Pastusiak (2014/3, Miscellanea, s. 419)

Efektywność finansowa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej


Michał Gradzewicz, Jakub Growiec, Robert Wyszyński (2013/5, Artykuły, s. 591)

Nieefektywność alokacji zatrudnienia w cyklu koniunkturalnym w Polsce

W artykule obliczono składową cykliczną luki nieefektywności alokacji zatrudnienia w gospodarce polskiej w okresie 1 kw. 1995-4 kw. 2011. Lukę tę zdekomponowano na składowe związane z marżami płacowymi i cenowymi. Stwierdzono silną procykliczność luki nieefektywności oraz antycykliczność obu rodzajów marż. Fluktuacje cykliczne marż płacowych objaśniają ok. 69% wariancji luki nieefektywności (...)


Grażyna Kozuń-Cieślak (2013/3, Artykuły, s. 319)

Efektywność inwestycji publicznych w kapitał ludzki

Kapitał ludzki to jeden z najważniejszych czynników decydujący o rozwoju gospodarczym, a inwestowanie w ten kapitał pomnaża bogactwo kraju, przyspiesza postęp cywilizacyjny i zwiększa konkurencyjność kraju w wymianie międzynarodowej. Celem badawczym opracowania jest ocena efektywności inwestycji publicznych w kapitał ludzki w krajach członkowskich Unii Europejskiej metodą programowania (...)


Stanisław Lis, Mateusz Rosołowski (2012/6, Miscellanea, s. 825)

Europejskie systemy gospodarcze: dobrobyt a efektywność


Adam P. Balcerzak (2009/6, Artykuły, s. 713)

Efektywność systemu instytucjonalnego a potencjał gospodarki opartej na wiedzy

Celem niniejszej pracy jest analiza relacji między wykorzystania potencjału nowej globalnej gospodarki opartej na wiedzy oraz poziom skuteczności systemu instytucjonalnego w krajach wysoko rozwiniętych. Empiryczne badanie zostało oparte na założeniu, że koncentracja działań rządu w sprawie długoterminowych ustaleń systemowych prowadzących do skutecznego porządku instytucjonalnego stwarza (...)


Marcin Mucha (2008/2, Miscellanea, s. 263)

Nieefektywność rynku kapitałowego i racjonalność oczekiwań. Analiza na przykładzie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych




....