Izabela Bludnik (2019/4, Artykuły,
Endogeniczna podaż pieniądza w warunkach finansjalizacji – perspektywa ekonomii heterodoksyjnej
Ekonomia heterodoksyjna interpretuje zjawiska endogeniczności podaży pieniądza oraz finansjalizacji, jak również związek przyczynowo-skutkowy zachodzący między nimi inaczej niż ekonomia głównego nurtu. Endogeniczność postrzega się tu jako trwałą i niezmienną cechę pieniądza, stanowiącą równocześnie determinantę finansjalizacji. Ta z kolei jest uznawana za przejściową i odwracalną aberrację (...)
Izabela Bludnik (2014/1, Artykuły,
Racjonowanie kredytu w ujęciu neokeynesizmu i postkeynesizmu
Zarówno neokeynesizm jak i postkeynesizm od wielu lat starają się zgłębić problem racjonowania kredytu, który oznacza, że rynek nie zaspokaja w pełni zgłaszanego przez prywatne podmioty popytu na pieniądz. Każde z podejść oferuje oryginalny wkład w analizę zachowań na rynkach finansowych, ale jednocześnie dokonania te oparte są na diametralnie odmiennych podstawach analitycznych. Wizja (...)
Izabela Bludnik (2009/6, Artykuły,
Redukcjonizm w modelach neokeynesowskich
Program badań Nowego keynesizmu zapoczątkowanego w roku 1970 został zdominowany przez poszukiwanie mikroekonomicznych wyjaśnień trwałych wahań w sektorze. W tym celu zastosowano charakterystyczne New keynesiści redukcjonizmu modelu konkurencji doskonałej. Jednocześnie nowe modele keynesowskie ujawniają różne niedoskonałości systemowych sprzecznych z ideą reprezentatywnego agenta. Proste (...)