Wyniki

Znaleziono 9 wyników wyszukiwania hasła: wiedza

Adam Karbowski (2017/1, Artykuły, s. 30) OPEN ACCESS

Instytucjonalne fundamenty rozwoju podsystemów wiedzy w Europie Środkowej i Wschodniej

Podsystem wiedzy obejmujący innowacje, badania naukowe oraz kształcenie jest jednym z kluczowych obszarów instytucjonalnych, które współtworzą każdą gospodarkę narodową. W ostatnich 15 latach podsystemy wiedzy uległy głębokiej transformacji i stały się głównymi motorami konkurencyjności gałęzi przemysłowych, wzrostu oraz rozwoju gospodarczego w zglobalizowanym świecie. Niniejszy artykuł (...)


Zbigniew Madej (2016/6, Artykuły, s. 777)

Samowiedza heurystyczna wśród ekonomistów

Celem tego artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaką samowiedzą heurystyczną dysponują współcześni ekonomiści. Mało wiadomo na ten temat i dlatego autor postanowił go podjąć. Rozważania zostały skoncentrowane na trzech dziedzinach: heurystyce, wiedzy i samowiedzy oraz praktycznych korzyściach płynących z dwóch poprzednich dziedzin. Wyniki poszukiwań pozwalają stwierdzić, że (...)


Monika Kondratiuk-Nierodzińska (2016/1, Artykuły, s. 61)

Kreacja wiedzy technicznej a konkurencyjność gospodarek

Celem artykułu jest analiza zależności między aktywnością innowacyjną gospodarek, a w szczególności zdolnością do kreowania zasobów wiedzy technicznej a konkurencyjnością gospodarek. Autorka omawia najpierw główne czynniki determinujące konkurencyjność gospodarek, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności innowacyjnych, oraz różne sposoby mierzenia tych procesów. Następnie przedstawia analizę (...)


Maciej Szymczak (2015/2, Artykuły, s. 225)

Dane, informacje i wiedza w łańcuchu dostaw

Przedmiotem rozważań w artykule są przepływy informacyjne w łańcuchach dostaw, tzn. przepływy danych, informacji i wiedzy. Celem artykułu jest charakterystyka potrzeb przedsiębiorstw w zakresie danych, informacji i wiedzy, a także empiryczna analiza spo sobów i uwarunkowań przetwarzania danych oraz tworzenia i rozwijania wiedzy w łańcuchach dostaw. Analiza oparta jest na wynikach badań (...)


Stanisław Cichocki, Aleksandra Wrzosek (2015/2, Miscellanea, s. 243)

Determinanty oczekiwanych wynagrodzeń studentów kierunków ekonomicznych na przykładzie wybranych uczelni warszawskich

Każda osoba w pewnym momencie jest zmuszona do podjęcia decyzji o kontynuacji edukacji lub wejściu na rynek pracy. Decyzja dotycząca kontynuacji nauki jest powiązana ze zwiększeniem szans na zatrudnienie i oczekiwaniem wyższych zarobków. Jednak w rzeczywistości empiryczna wiedza na temat czynników wpływających na oczekiwane zarobki jest nikła. Przedstawione w artykule badanie opiera się na (...)


Marian Gorynia, Tadeusz Kowalski (2013/4, Artykuły, s. 457)

Nauki ekonomiczne i ich klasyfikacja a wyzwania współczesnej gospodarki

Postępujące procesy globalizacji i międzynarodowej integracji kształtują współczesny obraz cywilizacyjnych przemian. Towarzyszą im dynamiczne zmiany zjawisk i warunków determinujących procesy budowania gospodarki – nowoczesnej, konkurencyjnej i innowacyjnej. Powszechne jest przekonanie, że przełom XX i XXI w. zapoczątkował nową erę w tym procesie. Wykształca się nowe spojrzenie na światowe (...)


Barbara Grzybowska (2013/4, Miscellanea, s. 521)

wiedza i innowacje jako współczesne czynniki wzrostu gospodarczego


Piotr Misztal (2009/4, Artykuły, s. 455)

Zmiany kursu walutowego a dynamika cen w Polsce

Celem artykułu jest analiza wpływu zmian kursu walutowego na dynamikę cen w Polsce. wiedza dotycząca zakresu przenoszenia zmian kursowych na ceny pozwala na ocenę wpływu zmian kursów walutowych na krajową inflację i tym samym na politykę monetarną banku centralnego.
Wyniki badań empirycznych wskazują, że w przenoszenie zmian kursowych na ceny importowe, produkcyjne i konsumpcyjne w Polsce (...)


Zbigniew Madej (2007/3, Artykuły, s. 293) OPEN ACCESS

Czy wiedza o polityce gospodarczej jest nauką?

Na pytanie postawione w tytule tego artykułu można odpowiedzieć pozytywnie. Po pierwsze, ta wiedza dotyczy odrębnej dziedziny badań i metody badań analitycznych poleceń. Po drugie, badania polityki gospodarczej przyniosły spory odzew akademicki napisany przez liczną grupę autorów. Kierunek studiów składa się realiów politycznych w sferze życia ekonomicznego, to znaczy, przez działania (...)




....