Wyniki

Znaleziono 9 wyników wyszukiwania hasła: podatki

Piotr Krajewski, Agata Szymańska (2018/4, Artykuły, s. 425)

Znaczenie wydatków wojskowych w ocenie efektów polityki fiskalnej

Celem artykułu jest zbadanie wpływu polityki fiskalnej na PKB w Czechach, Polsce i na Węgrzech na podstawie kształtowania się wydatków wojskowych. W badaniu wykorzystano model SVAR oparty na identyfikacji O. Blancharda i R. Perottiego. W modelu tym wykorzystano trzy zmienne: PKB, podatki netto oraz wydatki wojskowe, które mają bardziej egzogeniczny charakter niż pozostałe wydatki rządowe. Z (...)


Robert Kudłak, Wojciech Kisiała (2017/3, Artykuły, s. 243) OPEN ACCESS

Środowiskowe aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu – ujęcie instytucjonalne

Dotychczasowe badania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR) skupiały się przede wszystkim na próbie wyjaśnienia wpływu CSR na konkurencyjność przedsiębiorstw oraz dyskusji etycznych podstaw ich działalności. Natomiast społeczne i środowiskowe efekty dobrowolnych działań przedsiębiorstw pozostają niemal nierozpoznane. W konsekwencji krytycy (...)


Jolanta Iwin-Garzyńska (2016/4, Miscellanea, s. 583)

Wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania a finanse przedsiębiorstwa

16 marca 2011 r. Komisja Europejska przyjęła projekt dyrektywy w sprawie Wspólnej Jednolitej Podstawy Opodatkowania Osób Prawnych (Common Consolidated Corporate Tax Base – CCCTB), której celem jest zniesienie przeszkód w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego oraz zwiększenie stopnia harmonizacji podatkowej w Unii Europejskiej. Celem artykułu jest ukazanie istoty CCCTB w świetle teorii finansów (...)


Michał Konopczyński (2014/6, Artykuły, s. 819)

Wpływ podatków i kapitału ludzkiego na wzrost gospodarczy na przykładzie Polski

Autor bada – za pomocą modelu ekonometrycznego – zależności między stawkami podatków oraz prywatnymi i publicznymi wydatkami na edukację a stopą wzrostu PKB w długim okresie. Wykazuje, że podatki dochodowe i konsumpcyjne ograniczają wzrost gospodarczy, przy czym podatki dochodowe bardziej niż konsumpcyjne. Na podstawie danych o gospodarce Polski w latach 2000-2011 autor wykazuje, że wzrost (...)


Michał Konopczyński (2012/6, Artykuły, s. 689)

Wpływ opodatkowania na wzrost gospodarczy

Badamy wpływ podatków na wzrost gospodarczy w długim okresie przy założeniu, że wydatki rządu służą wyłącznie konsumpcji publicznej. Wykazujemy, że aby osiągnąć najwyższe możliwe tempo wzrostu należałoby wyeliminować wszystkie podatki – zarówno dochodowe jak i konsumpcyjne. Matematycznie dowodzimy, że podatki od konsumpcji są mniej szkodliwe dla gospodarki niż podatki od dochodów z pracy i (...)


Michał Majsterek, Aleksander Welfe (2010/5, Artykuły, s. 677)

Długookresowe związki płacowo-cenowe i rola systemu podatkowego

Na decyzje przedsiębiorców dotyczące zatrudnienia oddziałują całkowite koszty pracy, zaś decyzje dotyczące podjęcia pracy są podejmowane na podstawie analizy płac netto. Właściwy opis tych procesów wymaga zatem uwzględnienia podatków pośrednich, bezpośrednich oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku próby konstrukcji modelu sprzężenia płacowo–cenowego (...)


Edyta Mazurek, Marek Kośny (2010/4, Artykuły, s. 481)

Porównanie ulg podatkowych na dzieci

Współczesne konstrukcje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych opierają się na wykorzystaniu wielu instrumentów podatkowych. Oprócz zróżnicowanej skali podatkowej bardzo często stosowanymi rozwiązaniami są ulgi od dochodu oraz od podatku.
Wykorzystanie tych instrumentów motywowane jest przede wszystkim zagwarantowaniem sprawiedliwości opodatkowania, a stosowanie ulg od (...)


Elżbieta Rychłowska-Musiał (2010/1, Artykuły, s. 35)

Przeinwestowanie i koszty agencji długu w spółce

Jednym z czynników obniżających wartość rynkową spółki są koszty agencji pojawiające się jako skutek rozdzielenia funkcji zarządzania i finansowania. Artykuł poświęcony jest zagadnieniom agencji związanym z konfliktem powstającym pomiędzy właścicielem-menedżerem, a wierzycielem przedsiębiorstwa. Ponieważ bezpośredni pomiar kosztów agencji jest niezwykle trudny, w celu oszacowania ich (...)


Jerzy Żyżyński (2008/3, Artykuły, s. 357)

Stopa podatkowa jako konsekwencja struktury gospodarczej

Autor podejmuje kwestię wpływu stopy podatkowej na poziom dochodów i konsumpcji w gospodarce i jej wpływ na wielkość budżetu. Dowodzi, że stopa podatkowa nie wpływa na ogólną wielkość dochodów. Dowodzi, że wielkość stopy podatkowej powinna być funkcją struktury gospodarki w podziale na te dwa sektory. Następnie wykazuje, że podatek w różny stanowi obciążenie, które w przypadku (...)




....